در حال بارگذاری ...
 • در کارگاه آموزشی «طراحی صحنه برای تالار های کوچک و نمایش‌های پرتابل»

  در کار تخصصی، دوستی زیاد ضرر آفرین است

  رویا ربانی - ششمین کارگاه تخصصی جشنوارۀ تئاتر فجر با حضور دو مدرس آلمانی از ساعت ۱۳ تا ۱۷ در روزهای دوم تا چهارم بهمن ماه در تالار استاد صمیمی مفخم دانشکده موسیقی و نمایش پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران با محوریت موضوع « طراحی صحنه برای تالار های کوچک و نمایش‌های پرتابل » برگزار شد.

  در روزهای اول و دوم این کارگاه سه روزه  ایویکا فولر،طراح و مدیر فنی تئاتر کارلسروئه به معرفی ساز و کار  و چگونگی تعامل عوامل فنی و هنرمندان حرفه¬ای در این مجموعه پرداخت و به لزوم  توجه به فرهنگ ،جغرافیا و امکانات صحنه درطراحی ،امکان نصب حمل و جابجایی با طراحی قطعات سبک اما کارآمد ،روانشناسی رنگ در صحنه و ...اشاره کرده خاطرنشان ساخت: با وجود سالن های تئاتر متعدد تئاتر در این کشور و اجرای بیش از هزار و دویست  نمایش در طول سال هیچ¬یک از افراد با داشتن تخصص ویژه در یکی از زیر شاخه های تئاتری بی¬کار نمی¬ماند؛ اگرچه برای داشتن مدرک فنی معتبر در هر یک از زیر شاخه های مورد نظر 3 تا 6 سال زمان لازم است.
  در روز سوم کارگاه مدرس دیگری از کشور آلمان با نام یان لیندرس، سرپرست دراماتورژی در مجموعۀ نام برده به کارگاه ملحق شد و مباحث تکمیلی در خصوص چگونگی  همکاری میان عوامل مختلف از جمله طراحان صحنه، کارگردانان و دراماتورژها  پرداخت. او در ادامه با دفاع از نظم و انضباط کاری سخت و حاکمیت قانون در ارتباط با فعالیت¬های نمایشی گفت: استدلال ما این است که در کار تخصصی دوستی زیاد ضرر آفرین است. در ادامه یک طرح پیشنهادی از سوی یکی از شرکت کنندگان  به صورت  عملی مورد بحث و مطالعه قرار گرفت و هریک از دو مدرس از زاویۀ دید متفاوت و با توجه به شاخۀ تخصصی خود  در خصوص چگونگی اجرایی شدن آن  به گفتگو پرداختند.
  سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.
  مطالب مرتبط

  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است
  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

  مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است

  علی رفیعی در مراسم بزرگداشتش که در آیین پایانی جشنواره تئاتر فجر برگزار شد، خطاب به مسوولان فرهنگی گفت: می‌خواستم سخنانی در حجم دوازده صفحه تایپ شده مطرح کنم اما از آن صرف نظر و به یک پاراگراف اکتفا می‌کنم.

  |

  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور
  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

  نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور

  نمایشنامه نویسی بخش بین الملل تقدیر: (نمایشنامه اقتباسی) «سیاوش پاکراه» برای نگارش نمایشنامه «صور اسرافیل» تقدیر می نماید. برگزیده: «حسین پاکدل» برای نگارش نمایشنامه «کابوس حضرت اشرف» ...

  |

  نظرات کاربران